Laatste nieuws
14.30Telstar wijst naar Manschot: 'Hadden hem de hele wedstrijd niet mee'
14.20Boskamp vol ongeloof: 'Die ploegen spelen beter positiespel dan Feyenoord'
14.15'Als AZ blind met NEC meegaat, gaan ze er lelijk af'
14.15Schaakspel in finale: zo zou AZ zich tegen NEC kunnen wapenen
14.10Europese grootmachten treffen elkaar: dit is het programma in de Champions League
14.10VP-voetbalkantine: 'De play-offs voor Europees voetbal moeten blijven'
14.05'Oude Timber is terug, begint eruit te zien als de speler die hij eerder was'
14.00Iran naar het WK? Dit zijn de opties
13.56Engelse strijd om '200 miljoen-wedstrijd' gaat veranderen: 'Play-offs uitgebreid'
13.56Voetbalwetten houden Karlsson op de bank bij FC Utrecht: 'Twee klasbakken'
13.45Strijd om Barça-presidentschap teruggebracht tot twee kandidaten
13.25Feyenoord-icoon in de bres voor Van Persie: 'Hij is toch geen koekenbakker?'
13.22Van Dijk en Slot genomineerd voor maandelijkse awards in Engeland
13.10Van Persie-keuze gekraakt in play-offs-discussie: 'En dan stel je een B-elftal op'
12.55Engelse clubs stemmen voor meer promotievoetbal richting Premier League
12.51Opmerkelijk: icoon van Man United keert zich na nederlaag plots tegen de club
12.46Ajax stelt vier oud-spelers aan na traineeships
12.45Contrast in spel AZ: 'Het blijft een groot mysterie'
12.45'AZ verwacht Clasie aan het eind van de maand terug'
12.35Zien: geblesseerd uitgevallen Ziyech scoort met geweldige afstandsknal voor Wydad
12.35Brighton-manager en Arteta sneren over en weer: 'Geen schijn van kans'
12.30Rondje Eurojackpot KNVB Beker: uitgebreid napraten over AZ-Telstar
12.25Samenvatting: AZ bereikt bekerfinale ten koste van dapper Telstar
12.21PSV eert Koeman met plek op Walk of Fame
12.15De samenvatting: AZ bereikt bekerfinale ten koste van dapper Telstar
12.15Trotse Correia dankt Telstar-fans: 'Er gebeuren dingen in Velsen...'
12.10Na Iran ook Irak in de problemen: mogelijke WK-deelname onzeker
12.00Koeman wordt geëerd bij Nederlandse topclub met eigen tegel in Walk of Fame
12.00Team Regeer: hoe vijf specialisten de nummer 6 van Ajax helpen
12.00'Bij Feyenoord merkte ik dat de voetbalwereld hard kan zijn'
11.55Ten Hag lovend over één man uit Ajax-periode: 'Dat zag je vanaf dag één...'
11.55Chelsea lijkt strijd der nieuwe spitsen te winnen
11.40Spaan kijkt met bewondering naar Ajax-huurling: 'Liet ze trillen van onzekerheid'
11.36Waarom de vijf Liverpool-nederlagen in blessuretijd Slot niet direct zorgen baren
11.30Viervoudig Oranje-international zit vast in het Midden-Oosten: 'Schandalig'
Resultaten x
Overige

WAARSCHUWING: De voetballerij schaadt de geestelijke gezondheid

Voetballers zijn de helden van de 21ste eeuw. Hun gedrag strookt zelden met die status. Logisch, want waar vind je meer opportunisme dan in de voetballerij?

04-10-2010 10:43 door Redactie ELF Voetbal

Held zijn is een zware en verantwoordelijke taak. Hun gedrag is een ijkpunt voor de gewone stervelingen. Helden uit het boekje zijn dapper, sterk en integer. Ze zijn een voorbeeld. Mandela is de meest bewierookte held van de laatste twintig jaar. Wie zich in deze man verdiept, wil een beter mens zijn.

Voetballers zijn de helden van de 21ste eeuw. Er lopen meer mensen rond in een shirtje van Messi dan van Mandela, Brad Pitt en Lady Gaga bij elkaar. Een verontrustend idee. Want weinig werelden zijn minder integer dan de voetballerij. Zelfs in het bedrijfsleven zijn opportunisme en eigenbelang minder sterk aanwezig.

De voorbeelden zijn legio. Neem afgelopen zondag. Even nadat op een veld in Manchester een Nederlands voetbalmonster een Frans talent zwaar verwondt, hangt in Eindhoven een potentiële moordenaar het mannetje uit. Het is tekenend voor de zieke voetbalwereld.

Nigel de Jong had een prachtige voetballer kunnen zijn, een held zelfs. Wie hem begin 2003 als jochie van 18 in de Champions League ziet schitteren en scoren tegen het grote Arsenal voorspelt hem een grote toekomst. Die komt er ook. Alleen gaat De Jong niet de geschiedenis in als fantastische voetballer, maar als gestoorde schopper. En misschien als de man die, zeven maanden nadat hij al het been van Stuart Holden vernielde, de voetbalcarrière Hatem Ben Arfa in de knop brak.

 
Braziliaan Jonathan Reis staat al jaren te boek als toptalent van PSV. Nadat hij weigert zich te laten helpen voor zijn cocaïneverslaving ontslaat PSV hem. Als hij afkickt in eigen land neemt de Eindhovense club hem in genade aan. In de vroege ochtend van 19 september gaat het opnieuw mis. Reis wordt aangehouden met 7 (!) keer de voor hem toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Twee weken later gunt trainer Fred Rutten hem een invalbeurt tegen VVV. Reis scoort twee keer en het hele Eindhovense kamp juicht voor hem.


Het tekent de voetballerij. De metamorfose van voetballer naar schopper, die De Jong onderging, gebeurde aan de hand van tal van trainers, die nooit hard ingrepen. Want De Jong presteerde en won, dus wonnen zij ook. Bij Reis gebeurt hetzelfde. Uit Eindhoven kwamen de afgelopen weken geen berichten dat Reis eens lekker had bijgepraat met door dronken automobilisten aangereden verkeerslachtoffers. Het bleef bij een paar obligate excuuswoordjes. Dat Reis niks heeft geleerd bleek uit zijn praatje na de wedstrijd. PSV stond dankzij zijn doelpunten nu aan kop en hij had geen zware weken achter de rug. Nee, zelfreflectie is weinig nuttig in de voetbalwereld. Reis had gescoord, dus kon gewoon lekker vol zijn van zichzelf.

Morgen hijsen miljoenen kinderen zich weer in een shirtje van hun voetbalheld. Op het schoolplein zijn ze De Jong en Reis. Onze helden van vandaag. Je wordt er geen beter mens van.




Aanmelden
avonturiers Laatste: Miano van den Bos: groeien in de stilte van Litouwen
transfergeruchten Laatste: Wie is het Argentijnse Feyenoord-target Agustín Ruberto?
superelf Laatste: Superelf Fons Groenendijk, linkspoot met fluwelen (trap)techniek
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.